KIDD i skolealder

Når barn begynner på skolen møter de mange utfordringer. Det stilles krav ift. fin- og grovmotorikk, man må lære seg å bruke blyant, pensel, kaste ball osv.
ÅMU på benken

Det stilles omfattende krav til sansene på ulike områder, f. eks. orientering i rom, i tid og i tallenes verden, når barnet begynner på skolen.


Skjer det forstyrrelser i den sansemotoriske utviklingen oppstår det ulike symptomer og problemer. Det finnes i dag ulike diagnostiske og terapeutiske tilnærmingsmåter og den samme grunnproblematikk kan vise ulike symptomer.


I de siste årene har det vist seg at også en funksjonsforstyrrelse i de øvre nakkeledd kan spille en viktig rolle i den sansemotoriske utviklingen.


De øvre nakkeledd er ikke bare ansvarlig for en god holdning, men spiller også en viktig rolle ift. oppfatning, bearbeidelse og videreformidling av sanseinntrykk.


Dysgnosi og dyspraksi er i videste forstand former for sanseintegrasjonsforstyrrelser. Disse kan ha betydning for læring og aktivering av lærte bevegelsesmønster.
 

Onsdag 17. mars, 2010
 
Tilbake